Restrukturyzacja

Restrukturyzacja a prywatne długi przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą.

Restrukturyzacja a prywatne długi przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą

 

Wprowadzenie do wierzytelności układowych

Często podczas spotkań klienci prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze dokonują „podziału” swoich wierzytelności na prywatne oraz firmowe.

Taki podział w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych ma charakter wyłącznie umowny i porządkowy, bowiem przedsiębiorca prowadzący jdg nadal jest osobą fizyczną i to on – we własnej osobie i niepodzielnie, czy to działając w celach prywatnych czy w celach firmowych, zaciąga zobowiązania i jest zobowiązany do ich spłaty.

Niezależnie od odpowiedzialności za zobowiązania, kwestia ma tę jeszcze doniosłość, że w restrukturyzacji, i to niezależnie od rodzaju postępowania, układ z mocy prawa, zgodnie z art. 150 ust. 1 pr. restr. obejmuje m. in.

1. wierzytelności osobiste powstałe przed dniem otwarcia postępowania,

2) odsetki za okres od dnia otwarcia postępowania.  

Niezależnie zatem czy Twoje zobowiązania związane są z działalnością Twojej firmy, czy też z życiem prywatnym, jeśli wierzytelności powstały przed dniem otwarcia postępowania oraz nie są wyłączone z układu w świetle art. 151 pr. restr., objęte są układem i "uczestniczą" w postępowaniu.

Wymagalność a powstanie wierzytelności


Dla oceny czy wierzytelność może być objęta układem, istotny jest moment jej powstania, a nie wymagalności. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego nie przekształca wierzytelności niewymagalnych w wymagalne, zaś dopiero w przypadku przyjęcia układu oraz po jego zatwierdzeniu, ustanawiany jest nowy termin wymagalności.

Jeśli zatem postępowanie zostało otwarte dnia 1 października 2024 roku, to układem z mocy prawa objęte są wszelkie wierzytelności powstałe do dnia 30 września 2024 roku, godz. 23:59:59.

Proporcjonalny podział wierzytelności

W przypadku zobowiązań za dany okres rozliczeniowy konieczne jest dokonanie proporcjonalnego podziału na te objęte układem oraz na te, które do niego nie wchodzą, w zależności od dnia ich powstania.

Mowa tu w szczególności o wierzytelnościach z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, podatków, czynszu najmu, czynszu dzierżawy (art. 77 ust. 1 pr. restr.).

Rodzaje wierzytelności

Nie ma znaczenia czy wierzytelność jest związana z prowadzeniem działalności przez dłużnika. Podobnie, charakter wierzytelności (pieniężny czy niepieniężny) nie wpływa na możliwość objęcia jej układem.

Nie dzieli się zatem zobowiązań na firmowe – np. kredyt obrotowy oraz prywatne – np. kredyt hipoteczny. Wszystkie one niepodzielnie obciążają Dłużnika a o fakcie ich objęcia układem każdorazowo przesądza treść art. 150 pr. restr. oraz fakt nieobjęcia ich treścią art. 151 pr. restr.

Odsetki w układzie

Układ obejmuje również odsetki – zarówno umowne, jak i ustawowe – za okres od otwarcia postępowania. Obejmuje to wszelkie wierzytelności, które zostały objęte układem oraz te, na które wierzyciel wyraził zgodę.

Wierzytelności warunkowe

Wierzytelności warunkowe są objęte układem, jeżeli warunek ziścił się w czasie wykonywania układu. Kluczowy moment dla ziszczenia warunku to całkowite wykonanie układu.

Wierzytelności z umów wzajemnych

Wierzytelności z umów wzajemnych, które nie zostały wykonane przed dniem otwarcia postępowania, wchodzą w skład układu tylko w przypadku, gdy są podzielne.
Umowa wzajemna to taka, w której świadczenie jednej strony odpowiada świadczeniu drugiej. Świadczenie podzielne to takie, które można spełnić częściowo bez istotnej zmiany jego wartości.
Umowy wzajemne, które nie zostały wykonane przed dniem otwarcia postępowania, powinny być zrealizowane zgodnie z postanowieniami układu.

Wyłączenia z układu

Układ nie obejmuje wierzytelności ze stosunku pracy oraz wierzytelności zabezpieczonej na mieniu dłużnika hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską, w części znajdującej pokrycie w wartości przedmiotu zabezpieczenia, chyba że wierzyciel wyraził zgodę na objęcie jej układem.

Prowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego w Gliwicach.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie restrukturyzacji? Nasz zespół ekspertów oferuje profesjonalne doradztwo prawne w kwestiach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, restrukturyzacją, upadłością czy likwidacją.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać pełne wsparcie

Zadzwoń teraz i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

W ciągu 15 minutowej rozmowy wstępnie omówimy Twoją sytuację i przedstawimy możliwe scenariusze. Jeśli któryś z nich wyda ci się obiecujący, umówimy się na bezpłatną konsultację, po której będziemy mogli wycenić nasze działania.

Zadzwoń teraz: 506 125 902
Zadzwoń teraz i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc
Bezpłatna konsultacja
Klikając „Akceptuj wszystkie”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą