Zadłużenie z tytułu składek wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to jedno z najczęściej występujących zobowiązań wśród przedsiębiorców, w szczególności zaś tych rozważających restrukturyzację. Powodów tego stanu rzeczy jest kilka. Bez wątpienia w sytuacji, w której przedsiębiorca ma problemy z płynnością i nie jest w stanie terminowo regulować zobowiązań, stając przed wyborem uregulowania wierzytelności koniecznej do prowadzenia działalności operacyjnej (np. opłacenia zamówienia na towar, którym handluje), oraz publicznoprawnej, wybierze tę pierwszą.
W sytuacji, w której powstanie zadłużenie, istnieją mechanizmy, które pozwalają na porozumienie się z organem rentowym (chociaż taki układ może być wypracowywany równocześnie z prowadzonym postępowaniem a jego postanowienia inkorporowane do układu).
Układ ratalny to opcja dla przedsiębiorców, którzy mają zaległości w ZUS. Pozwala spłacić dług w ratach, zamiast jednorazowej płatności. Korzystając z układu, przedsiębiorca unika działań egzekucyjnych, takich jak zajęcia rachunków bankowych czy wierzytelności.
Układ ratalny (jeśli wnioskodawca nadal prowadzi działalność gospodarczą) stanowi pomoc publiczną w postaci tzw. pomocy de minimis lub pomocy inne niż de minimis.
Pomoc publiczna może zostać udzielona w formie:
Z układu ratalnego mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy mają trudności finansowe i nie są w stanie spłacić składek w całości. Ważne jest jednak, aby zadłużenie dotyczyło składek na ubezpieczenia społeczne. Z układu mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność, wspólnicy spółek osobowych oraz inne podmioty mające obowiązek płacenia składek.
Wniosek najlepiej złożyć:
ZUS rozpatruje wniosek, biorąc pod uwagę sytuację finansową wnioskodawcy. Jeśli ZUS wyrazi zgodę, zostaje podpisana umowa o układ ratalny, w którym ustalony zostaje harmonogram spłat. Ważne jest, aby przestrzegać terminów rat, gdyż opóźnienia mogą skutkować rozwiązaniem układu, przy czym w razie zmiany sytuacji finansowej przedsiębiorcy po złożeniu wniosku, możliwa
Rozłożenie długu na raty to szansa na uniknięcie egzekucji komorniczej i dodatkowych kosztów. W przypadku układu ratalnego ZUS nie będzie naliczał odsetek za zwłokę, pod warunkiem, że spłaty będą regularne (w takim przypadku naliczana jest wyłącznie tzw. opłata prolongacyjna stanowiąca 50 % stawki odsetek za zwłokę). Co ważne, po podpisaniu układu przedsiębiorca może kontynuować działalność bez obawy o zajęcie konta firmowego.
Należy pamiętać, że zawarcie układu ratalnego nie zwalnia z obowiązku opłacania bieżących składek. Nieterminowe wpłaty zarówno rat, jak i bieżących składek mogą spowodować rozwiązanie umowy z ZUS.
Rozłożenie zadłużenia w ZUS na raty to wygodna i dostępna opcja dla przedsiębiorców w trudnej sytuacji finansowej. Korzystając z niej, możesz zyskać nie tylko czas, ale także spokój, bez obawy o dodatkowe działania egzekucyjne.
Z niniejszego artykułu dowiedziałeś się w komu oraz w jakich sytuacjach przysługuje prawo do złożenia wniosku o układ ratalny.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o restrukturyzacji zadłużenia (rozumianej na różne sposoby, wszak układ ratalny z ZUSem także stanowi formę restrukturyzacji zadłużenia – a więc zmiany pierwotnego sposobu płatności), oraz innych kwestiach związanych z tą instytucją, zapraszam na naszego bloga.
Masz pytania dotyczące układu ratalnego z ZUSem? Skontaktuj się z naszą kancelarią już teraz, aby uzyskać pomoc prawną w sprawach związanych z postępowaniem restrukturyzacyjnym. Działamy na terenie Gliwic, ale i innych miast.
Jesteśmy ekspertami w prowadzeniu postępowań restrukturyzacyjnych