1. Ustawodawca przewidział cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych. W art. 3 ustawy Prawo restrukturyzacyjne (pr. restr.) zakreślony został cel postępowania zdefiniowany jako uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego – również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.
2. Następnie ustawodawca wyszczególnił rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych i krótko je scharakteryzował w następujący sposób:
2.1. Postępowanie o zatwierdzenie układu
1) umożliwia zawarcie układu w wyniku samodzielnego zbierania głosów wierzycieli przez dłużnika bez udziału sądu;
2) może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
2.2. Przyspieszone postępowanie układowe:
1) umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie;
2) może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
2.3. Postępowanie układowe:
1) umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności;
2) może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
2.4. Postępowanie sanacyjne umożliwia dłużnikowi przeprowadzenie działań sanacyjnych oraz zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności.
3. Powyższe informacje mogą wydawać się czytelnikowi zupełnie zbyteczne, bo co klienta powinny obchodzić obowiązki związane ze sporządzeniem spisu wierzytelności czy jego zatwierdzeniem.
4. Tytuł niniejszego artykułu jest zatem opaczny i jest to zabieg celowy, bowiem to nie klient – Dłużnik, powinien wybierać rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego. To sytuacja osobowa, finansowa, majątkowa Dłużnika; perspektywy dla jego działalności, szerzej, dla branży; zdolność do realizowania zobowiązań finansowych itd., powinny przesądzać o jego zdolności restrukturyzacyjnej, dopiero jeśli ta zdolność zostanie stwierdzona, to za wskazaniem doradcy restrukturyzacyjnego powinno się dokonać wyboru właściwego rodzaju postępowania.
5. Dlaczego zatem o tym piszę? Dlatego, że to doradca restrukturyzacyjny powinien, po dokonaniu wnikliwej analizy w oparciu o kryteria, które przykładowo wymieniłem w pkt 4 powyższej, dokonać wyboru najwłaściwszego dla klienta – dłużnika postępowania i przekonać go o słuszności tego wyboru. Przede wszystkim jednak klient – Dłużnik powinien mieć pełne rozeznanie co do skutków wszczęcia konkretnego postępowania dla jego przedsiębiorstwa, w tym: swobodzie dysponowania majątkiem w toku postępowania; możliwości dokonywania czynności prawnych przekraczających zwykły zarząd / wpływu otwarcia postępowania na aktywne egzekucje i zajęcia (temu tematowi poświęcę kolejny wpis) itd.
6. Inne bowiem będą perspektywy dla osoby samozatrudnionej prowadzącej mikroprzedsiębiorstwo, dla której, z uwagi na jego wielkość, wystarczające może okazać się postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU), inne zaś dla przedsiębiorstwa posiadającego znaczące aktywa, których sprzedaż pozwoliłaby na sfinansowanie układu – w takim przypadku najwłaściwsza może okazać się sanacja.
7. W podsumowaniu, nie jest tak, że restrukturyzacja jest panaceum na wszelkie problemy przedsiębiorców (to już wiemy z wcześniejszego wpisu na blogu), jak też nie jest tak, że reklamowana wszędzie restrukturyzacja zatrzyma egzekucje (nawet jeśli, może to nic nie dać, jeśli zajęcia pozostaną w mocy) i pozwoli na umorzenie 50 % zobowiązań (jak zdają się twierdzić piewcy takich tez, co jest także ciekawe, że w internecie padają takie deklaracje abstrakcyjnie) uratuje przedsiębiorcę, jeśli ten dla przykładu nie ma zamówień, działa na niskiej marży lub nie ma kapitału ludzkiego zdolnego do obsługi zamówionych zleceń itd. i nie będzie miał w jaki sposób realizować nawet najkorzystniejszego układu. Jest jednak tak, że wybór odpowiedniego rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego dla przedsiębiorcy może znacząco pomóc w przywróceniu jego przedsiębiorstwu rentowności i tym samym realizacji celów postępowania, a to uniknięcia ogłoszenia upadłości.
W razie pytań, zapraszam do kontaktu.
Jesteśmy ekspertami w prowadzeniu postępowań restrukturyzacyjnych