W sytuacji zagrożenia niewypłacalnością przedsiębiorcy stają przed dylematem, którą procedurę prawną wybrać: restrukturyzację czy upadłość. Każda z tych ścieżek ma odmienny charakter prawny, różne cele oraz skutki, zarówno dla dłużnika, jak i jego wierzycieli. Kluczowe znaczenie ma właściwe rozeznanie sytuacji finansowej, a także precyzyjne określenie strategii dalszych działań. Pewnego problemu nastręcza przy tym fakt, że przesłanka niewypłacalności kwalifikuje przedsiębiorcę zarówno do postępowania restrukturyzacyjnego jak i upadłościowego. W niniejszym artykule przybliżymy, kiedy zastosowanie procedury restrukturyzacyjnej może okazać się najkorzystniejsze, a kiedy upadłość staje się koniecznością.
Restrukturyzacja to narzędzie umożliwiające przedsiębiorcy uniknięcie upadłości poprzez wdrożenie działań naprawczych i zawarcie układu z wierzycielami. Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 15 maja 2015 roku - Prawo restrukturyzacyjne, celem postępowania restrukturyzacyjnego jest umożliwienie dłużnikowi uniknięcia upadłości przez umożliwienie mu restrukturyzacji zadłużenia, w szczególności przez zawarcie układu z wierzycielami.
Kluczowe dla skuteczności restrukturyzacji jest opracowanie planu restrukturyzacyjnego, w którym zawarte będą konkretne działania naprawcze, takie jak:
Restrukturyzacja może być wdrożona, zanim przedsiębiorca stanie się niewypłacalny, jeśli istnieje zagrożenie niewypłacalnością. Dzięki temu przedsiębiorca ma możliwość działania prewencyjnego, co znacząco zwiększa szanse na odzyskanie stabilności finansowej.
Pamięta należy przy tym, że o powodzeniu restrukturyzacji (co nie jest równoznaczne z "sukcesem restrukturyzacji" przesądza przyjęcie układu przez wierzycieli oraz następnie jego zatwierdzenie przez Sąd.
Upadłość, będąca ostatecznym rozwiązaniem, jest procedurą zmierzającą do zakończenia działalności przedsiębiorcy poprzez likwidację jego majątku oraz zaspokojenie wierzycieli
w maksymalnym możliwym zakresie. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku – Prawo upadłościowe, upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Niewypłacalność definiuje się jako stan, w którym dłużnik nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych (art. 11 ust. 1 Pr. up.).
Wskazaniem do wszczęcia postępowania upadłościowego mogą być m.in.:
Z chwilą ogłoszenia upadłości, zarząd nad majątkiem przedsiębiorcy przejmuje syndyk masy upadłości a przedsiębiorca traci prawo do zarządzania majątkiem. Syndyk przeprowadza likwidację majątku dłużnika, którego wynikiem jest spieniężenie aktywów i zaspokojenie wierzycieli w możliwie największym zakresie.
Restrukturyzacja i upadłość, choć często mylone ze sobą, mają fundamentalnie różne cele i skutki prawne.
Głównym celem restrukturyzacji jest uniknięcie upadłości oraz umożliwienie dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Proces ten polega na zawarciu układu z wierzycielami oraz wdrożeniu działań naprawczych, takich jak renegocjacja warunków spłaty długów, optymalizacja kosztów operacyjnych oraz zmiany w strukturze organizacyjnej. Kluczowe znaczenie ma tu aktywna rola przedsiębiorcy, który, mimo trudności finansowych, zachowuje kontrolę nad zarządzaniem swoim majątkiem. Ochrona majątku dłużnika w ramach postępowania restrukturyzacyjnego jest szczególnie istotna, ponieważ umożliwia mu kontynuację działalności oraz dążenie do odbudowy stabilności finansowej.
Z drugiej strony, upadłość jest procedurą ostateczną, której celem jest zakończenie działalności przedsiębiorstwa poprzez likwidację jego majątku. W momencie ogłoszenia upadłości, zarząd nad majątkiem przedsiębiorcy przejmuje syndyk, co oznacza, że dłużnik traci prawo do zarządzania swoim majątkiem. Każda czynność podjęta przez niego w tym zakresie jest nieważna z mocy prawa. Upadłość prowadzi do spieniężenia aktywów w celu zaspokojenia wierzycieli, a więc nie ma tu mowy o możliwości dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Warto także zauważyć, że podczas restrukturyzacji dłużnik może skorzystać z mechanizmów ochronnych, takich jak wstrzymanie egzekucji, co daje mu czas na wdrożenie działań naprawczych. W odróżnieniu od tego, w upadłości głównym celem jest likwidacja masy upadłościowej oraz proporcjonalne zaspokojenie wierzycieli.
Decyzja o wyborze między restrukturyzacją a upadłością zależy przede wszystkim od realnych perspektyw na poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Restrukturyzacja daje przedsiębiorcy szansę na uratowanie działalności oraz spłatę zobowiązań w sposób uzgodniony z wierzycielami, podczas gdy upadłość prowadzi do zakończenia działalności oraz likwidacji majątku.
Jeżeli Twoja firma z Gliwic, Zabrza, Rudy Śląskiej czy Rybnika zmaga się z trudnościami finansowymi warto rozważyć restrukturyzację na wczesnym etapie, gdy istnieje szansa na poprawę sytuacji. Natomiast, gdy działania naprawcze nie przynoszą skutku, a zobowiązania przekraczają możliwości ich spłaty, upadłość może być jedynym rozwiązaniem. W każdym z tych przypadków zaleca się zasięgnięcie porady specjalistów, którzy wskażą najkorzystniejszą drogę postępowania.
Skontaktuj się KMR Restrukturyzacje, aby uzyskać profesjonalne wsparcie prawne w zakresie restrukturyzacji i upadłości.
W ciągu 15 minutowej rozmowy wstępnie omówimy Twoją sytuację i przedstawimy możliwe scenariusze. Jeśli któryś z nich wyda ci się obiecujący, umówimy się na bezpłatną konsultację, po której będziemy mogli wycenić nasze działania.
Zadzwoń teraz: 506 125 902