1. Czasami bywa tak, że osoby prawne zmieniają miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Powyższe może zostać podyktowane planami rozwoju (zmiana na większe miejsce gwarantujące możliwość stworzenia odpowiedniego zaplecza technologicznego czy personalnego), koniecznością cięcia kosztów operacyjnych (gdy czynsz stał się zbyt wysoki w relacji do przychodów spółki), pojawieniem się konkurencji „po sąsiedzku” (gdy w pobliżu prowadzonego sklepu z materiałami budowlanymi otwiera się międzynarodowy dyskont budowlany) lub wieloma innymi względami (zła lokalizacja).
2. Zmiana może dotyczyć wyłącznie adresu – gdy Spółka przenosi się w obrębie tego samego miasta (wówczas wystarczająca pozostaje uchwała wspólników), lub siedziby – gdy Spółka przenosi się do innego miasta (wówczas niezbędna staje się zmiana Umowy spółki).
3. W natłoku obowiązków, przez zwykłe gapiostwo, zaniechanie lub zaniedbanie, zarządowi Spółki może umknąć konieczność aktualizacji niniejszego adresu w Krajowym Rejestrze Przedsiębiorców.
4. Obowiązek aktualizacji danych zawartych w rejestrze wynika przy tym z przepisów K.s.h. oraz ustawy o KRS.
5. Z rozważań teoretycznych zmierzamy do praktyki.
6. W lutym 2024 roku klient przeniósł swoją siedzibę z Będzina do Zawiercia. Spółka złożyła wniosek o rejestrację zmian w KRS, wniosek został jednak oddalony wskutek nieuzupełnienia jego braków formalnych – otóż, razem ze zmianą siedziby doszło do zmian w zarządzie Spółki, ta zaś nie załączyła do wniosku wymaganych prawem dokumentów jak oświadczenia nowo powołanego członka zarządu o przyjęciu funkcji czy oświadczenia o adresie członka zarządu do doręczeń.
7. Spółka nie złożyła ponownego wniosku marginalizując tę sytuację.
8. I oto, po ponad 6 miesiącach, dowiedziała się, że prowadzone jest wobec niej tzw. postępowanie przymuszające do aktualizacji danych w KRS. Wniosek w sprawie wszczęcia rzeczonego postępowania złożył do Sądu rejestrowego Naczelnik właściwego (według dotychczasowej siedziby) Urzędu Skarbowego.
9. Sąd rejestrowy wszczął postępowanie i wezwał Dłużnika do aktualizacji danych pismo adresując na …. adres w Będzinie, pod którym Spółka już dawno nie działa. Po zwróceniu pisma wskutek podwójnego awizowania, Sąd rejestrowy wezwał członka zarządu na znany z oświadczenia adres członka zarządu do doręczeń, pod którym adresat (z przyczyn niezależnych) pisma nie odebrał.
10. Wskutek powyższego, dnia 30 lipca 2024 roku, Sąd wydał postanowienie w przedmiocie umorzenia postępowania w przedmiocie przymuszenia Spółki do złożenia wniosku o wpis w Rejestrze, albowiem w ocenie Sądu nie doprowadzi ono do spełnia obowiązku. Co więcej, Sąd z urzędu wykreślił nieaktualny adres Spółki.
11. Do Spółki w końcu dotarły sygnały, że coś jest nie tak. Po zleceniu wykonania fotokopii akt okazało się, że wobec Spółki toczy się postępowanie w przedmiocie wykreślenia jej z rejestru na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 3 krsu.
12. Spółka niezwłocznie podjęła działania w celu zatrzymania tej procedury. Sąd rejestrowy w toku rzeczonego postępowania bada, czy podmiot, który ma zostać zlikwidowany, posiada zbywalny majątek i czy faktycznie prowadzi działalność.
Twoja Spółka ma podobny problem z Sądem rejestrowym? Zapraszamy do kontaktu.
Uratuj Spółkę przed likwidacją w Gliwicach.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie prawa spółek? Nasz zespół ekspertów oferuje profesjonalne doradztwo prawne w kwestiach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, restrukturyzacją, upadłością czy likwidacją.
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać pełne wsparcie!
W ciągu 15 minutowej rozmowy wstępnie omówimy Twoją sytuację i przedstawimy możliwe scenariusze. Jeśli któryś z nich wyda ci się obiecujący, umówimy się na bezpłatną konsultację, po której będziemy mogli wycenić nasze działania.
Zadzwoń teraz: 506 125 902