Strona główna
Blog
Restrukturyzacja
Wstęp do restrukturyzacji
Restrukturyzacja

Wstęp do restrukturyzacji

Prowadzenie niniejszego bloga zaczniemy od podstaw, a wraz z napływem kolejnych spraw wpisy będą bardziej kazuistyczne dzięki opisywaniu postępowań Klientów.

1. Nazywam się Krzysztof Rudnik, jestem radcą prawnym oraz licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym oraz prezesem zarządu KMR Restrukturyzacje Sp. z o. o. Niech ten akapit traktuje o mojej odpowiedzialności nie tylko za jakość i efekty pracy Spółki, ale także za treści publikowane na niniejszej Stronie internetowej.

2. W przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej treści na temat restrukturyzacji, niestety za ilością materiałów rzadziej idzie jakość. Znaczna część tekstów pisana jest tym samym językiem – językiem beznamiętnie wygenerowanym przez sztuczną inteligencję. I chociaż jestem daleki od krytykowania rozwoju technologicznego i go nie lekceważę (wręcz przeciwnie, jestem entuzjastą tych technologii), o tyle jestem przekonany, że dla czytelności i transparentności komunikacji istotne jest, by po drugiej stronie monitora siedziała osoba, która będzie potrafiła przekuć własne doświadczenie zawodowe w wartościowe treści i udostępniała je w formie periodycznych artykułów blogowych.

3. Mając na uwadze powyższe, jako że zatytułowałem niniejszy wpis jako „Wstęp do restrukturyzacji”, zasadne jest pytanie, czym w ogóle ów restrukturyzacja jest? Termin tak modny, adresowany do niemalże wszystkich przedsiębiorców, jakby miał mieć jakąś magiczną moc sam przez się. Niestety nie ma. Restrukturyzacja jest procesem, który w założeniu ustawodawcy ma pozwolić na uniknięcie ogłoszenia upadłości przez przedsiębiorcę, zaś w postępowaniu sanacyjnym (jednym z rodzajów postępowania restrukturyzacyjnego), również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.

4. Sanację, z uwagi na poziom jej skomplikowania oraz fakt, że jest adresowana do przedsiębiorstw większych (nie odnoszę się tu stricte do definicji z ustawy Prawo przedsiębiorców), aniżeli mniejszych, dla potrzeb niniejszego artykułu pominiemy.

5. Wracając, restrukturyzacja jest procesem o określonym reżimie prawnym i przeprowadzanym w regulowanej przez ustawę - Prawo restrukturyzacyjne, procedurze, różniącej się, zależnie od rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego (istnieją cztery rodzaje postępowań, które są przewidziane dla podmiotów w różnych sytuacjach).

6. Różnica pomiędzy postępowaniami, choć w skutkach ich otwarcia jest zbliżona, o tyle występuje i odnosi się w szczególności do sposoby otwarcia postępowania (przez zawarcie tylko umowy z doradcą restrukturyzacyjnym lub dopiero po wydaniu przez Sąd stosownego postanowienia); przewidywanym czasie prowadzenia postępowania; momencie pojawienia się Sądu w postępowaniu; zakresie czynności i prerogatyw doradcy restrukturyzacyjnego, w końcu ma znaczenie dla kosztów postępowania.

7. Tak popularne od dłuższego czasu postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej jako: „PZU”), któremu, co oczywiste, poświęcimy znacznie więcej miejsca w kolejnych wpisach, zyskało tę popularność właśnie dzięki prostocie – postępowanie jest możliwe do otwarcia po podpisaniu umowy z doradcą restrukturyzacyjnym oraz sporządzeniu kilku, wymaganych prawem dokumentów (spisu wierzytelności, wstępnego planu restrukturyzacyjnego), jego skutkom w postaci zawieszenia egzekucji czy uniemożliwienia (pod pewnymi warunkami) wypowiedzenia umów najmu, leasingu czy dzierżawy, a także dzięki temu, że jest relatywnie tanie.

8. A o co chodzi w restrukturyzacji? Optyka Dłużnika otwierającego postępowanie skierowana jest na polepszenie swojej sytuacji finansowej i majątkowej. Żeby jednak restrukturyzacja była realna i miała faktyczny wpływ na kondycję finansową przedsiębiorstwa, w ślad za nią (rozumianą jako uporządkowanie kwestii zadłużenia) muszą iść faktyczne działania polegające na wdrożeniu środków restrukturyzacji, wśród których wymienić należy te przywracające rentowność (zwiększenie rentowności sprzedaży, pozyskanie nowego portfela klientów), czy też zmniejszające koszty operacyjne itd. (sprzedaż majątku nieprodukcyjnego, zmniejszenie zatrudnienia). Zakres środków restrukturyzacyjnych jest bardzo szeroki, w każdym jednak razie powinny być one odpowiedzią na zdiagnozowane w przedsiębiorstwie przyczyny, które doprowadziły Dłużnika do stanu zagrożenia niewypłacalnością lub niewypłacalności (w każdym razie do konieczności otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego).

Kolejne informacje w uporządkowanym formacie będziemy przedstawiać periodycznie na blogu na stronie www a także w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do kontaktu.

Skonsultuj swoją sprawę z nami

Jesteśmy ekspertami w prowadzeniu postępowań restrukturyzacyjnych

Napisz do nas
Klikając „Akceptuj wszystkie”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą